Zagroda-edukacyjna-Podkarpackie

EKOCENTRUM ICPPC jest jedynym w Polsce miejscem gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne w tradycyjnym gospodarstwie wiejskim.

Poprzez interaktywne wykłady i proste zajęcia pobudzamy ciekawość młodych osób o relacjach człowieka z przyroda i rolnictwem, dajemy przykłady dobrych dla środowiska zachowań i pokazujemy ekologiczny potencjał odnawialnych źródeł energii, kultury i tradycyjnego rzemiosła wsi. Poziom wszystkich zajęć dostosowujemy do wieku i zainteresowań uczestników. Nasza oferta to wspaniała możliwość by połączyć wycieczki krajoznawcze i edukacyjne w unikalnym dla Małopolski miejscu tylko 40 km od Krakowa.

Zapraszamy!

Broszura do druku: EKOCENTRUM ICPPC – oferta dla szkół kolor 150310 z cenami

Aby dowiedzieć się szczegółów i zarezerwować warsztaty prosimy o kontakt bezpośrednio z zespołem EKOCENTRUM ICPPC E: biuro@icppc.pl T: 338797114

GALERIA
Warsztaty PO NITCE DO KŁĘBKA

Warsztaty O NASIONACH I OZDOBY Z MASY CERAMICZNEJ

Warsztaty SIEJĘ-SIĘ-JE: NASIONA W NATURZE, JEDZENIU I UPRAWIE

WARSZTATY I ZAJĘCIA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Zwiedzanie EKOCENTRUM ICPPC z członkiem zespołu– 30 min
EKOCENTRUM ICPPC jest jedynym w Polsce miejscem gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne w tradycyjnym gospodarstwie wiejskim. Podczas zwiedzania prezentujemy urządzenia korzystajace z „czystej energii” – ekodom z gliny i słomy zasilany energią słoneczną, kolektory słoneczne podgrzewajace wodę, elektrownię wiatrową produkującą prąd, przydomową oczyszczalnię ścieków i ekologiczny ogródek warzywny. W zagrodzie hodujemy owce , kury, króliki oraz uwaga -atrakcja – alpaki!

kopiemy_ziemniaki_20140925_1958689401ABC „Od wideł do widelca” – praktyczne warsztaty w warzywniaku od wysiewu przez kompostowanie i zbiory
Te praktyczne warsztaty dają szansę wielokrotnego (lub jednorazowego!) odwiedzenia EKOCENTRUM ICPPC w różnych porach roku, przy zachowaniu ciągłości tematycznej, a równocześnie rozwinięcia głębszego zaangażowania młodzieży poprzez znajomość miejsca. Warsztaty dostosowujemy do aktualnych prac w ogrodzie warzywnym i na polu, łącząc proste zajęcia manualne z wykładem odpowiednio do wieku i zainteresowania uczestników. To idealna opcja na przybliżenie i rozszerzenie programów szkolnych w autentycznym kontekście ekologicznego gospodarstwa – od bakterii w glebie i organiźmie, przez relację żywności i zdrowia, oraz przybliżenie rzemiosła jednego z najstarszych zawodów– rolnika!

Ozdoby z masy ceramicznej nasion i ziół – warsztaty połączone z edukacją na temat nasion i ziół
Te warsztaty plastyczno-edukacyjne mają na celu stworzenie atrakcyjnych ozdób z różnorodnymi nasionami i suszonymi ziołami z pola i z ogrodu oraz pobudzenie wyobraźni o bogactwie naturalnych wzorów i form w przyrodzie. Uczestnicy maja okazję zebrać nasiona bezpośrednio z łąki oraz wykorzystać te zgromadzone w Banku Nasion EKOCENTRUM ICPPC. Formowaniu ozdób towarzyszą zagadki o roli nasion w rolnictwie i jedzeniu. Zrobione ozdoby dzieci zabierają do domu.

img_4467Warsztaty o pszczołach i Świeczki z pszczelego wosku
Warsztaty zaczynają się przy starodawnym ulu od opowieści o bartniku, zamienionym w pszczołę. Uczestnicy dowiadują w ten sposób ciekawostek o życiu rodziny pszczelej i jej roli na gospodarstwie oraz zwiedzają ważne dla pszczół i EKOCENTRUM ICPPC miejsca. Łączą w pary nazwy różnych miodów z obrazkami roślin na których one bazują. Następnie, już wewnątrz, dzieci własnoręcznie zwijają świeczki z pszczelego wosku, które zabierają ze sobą do domu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAWarsztaty o ptakach i Malowanie drewnianych ptaszków
Warsztaty mają na celu pobudzenie wyobraźni uczestników i zapoznanie ich z typowymi dla Małopolskiej wsi gatunkami ptaków i ich rolą w ekologicznym gospodarstwie. Zajęcia zaczynają się od zwiedzenia odwiedzanych przez ptaki miejsca na terenie EKOCENTRUM ICPPC – karmniki, pryzma kompostowa, warzywniak oraz staw. W dalszej części uczestnicy rozwijają swoje zdolności artystyczne poprzez malowanie wyrzeźbionych w drewnie ptaszków, które zabierają ze sobą do domu.

IMG_6503Tradycyjne przetwory na każdą porę roku – wykład i warsztaty
Praktyczne warsztaty mają na celu rozwinięcie zainteresowania młodych osób pochodzeniem zdrowej żywności oraz podstawowych umiejętności naturalnego, tradycyjnego przetwórstwa. Wspólnie przygotujemy kiszoną kapustę używając tradycyjnej szatkownicy i beczki. Zrobimy również przetwory słoikowe na bazie warzyw, owoców i ziół z przydomowego ogrodu, które własnoręcznie zerwiemy. Uczestnicy poznają jak rozróżniać skład tradycyjnych przetworów „jak u babci” i komercyjnych produktów oraz czym różni się kiszenie i piklowanie. Uczestnicy zabierają ze sobą kreatywnie skomponowane słoiki przetworów.

IMG_0642O ziołach dla zdrowia i urody
Oprowadzenie po ziołowym ogródku w EKOCENTRUM ICPPC połączone z warsztatami robienia smakołyków z pokrzywy (sok, szpinak, 'chipsy’, kotleciki i herbatki) oraz wykładem i prezentacją ziół dla zdrowia i urody. Na pobliskiej łące uczestnicy dowiadują się o jadalnych, naturalnych roślinach na surówkę z mlecza, szczawiu i innych ziół łąkowych. Warsztaty kończy quiz z rozpoznawania poznanych roślin a na drogę każdy dostaje zioła.

warsztaty_fotowoltaiczne_20091013_1934643053Energia ze słońca – co to jest i jak ją wykorzystywać?
Te wykłady i praktyczne warsztaty prowadzi Krzysztof Wietrzny -od dzieciństwa pasjonat ekologicznych technologii. W wieku 16 lat zaprojektował i zbudował swój pierwszy samowystarczalny dom z gliny i słomy, który jest w EKOCENTRUM ICPPC. Uczestnicy zobaczą przykłady wykorzystania energii słońca w gospodarstwie w postaci kolektorów, modułów fotowoltaicznych, świetlików rurowych do przewodzenia światła i pasywnych rozwiązań akumulacji ciepła. Po warsztatach młodzież będzie rozumiała potencjał ekologicznych technologii i ich rolę dla środowiska.

august_2008_-_usa_27_20111008_1742885913Budowanie z gliny i słomy – wykład i praktyczne warsztaty
Te praktyczne warsztaty z budownictwa zaczynamy oprowadzeniem po demonstracyjnych budynkach EKOCENTRUM ICPPC gdzie wykorzystywana jest „czysta energia” oraz tradycyjna technologia gliniano-słomiana. Uczestnicy dowiedzą się jakie zalety ma budowanie z gliny w słomy oraz nauczą się podstaw procesu powstawania masy gliniano-słomianej. Celem części praktycznej jest demonstracja robienia bloczków i budowania oraz tynkowanie ściany. Długość warsztatów zależy od wieku i zaangażowania uczestników.

a_tutaj_wielka_pikna_cukinia_20140925_1069098305W krainie warzyw i owoców – wykład i warsztaty
To wspaniała przygoda dla najmłodszych, której celem jest pobudzenie wyobraźni o tym gdzie i jak rosną warzywa, skąd biorą się w ziemi i jak pomaga im człowiek. Uczestnicy dowiedzą się czym są rodziny warzyw i jak odróżniać warzywa i chwasty. Wspólnie wykonamy prostą pracę ogrodniczą i nauczymy się jak posługiwać się podstawowymi narzędziami ogrodnika. Wszyscy przygotują grządkę i wysieją do gruntu fasolę a do doniczek nasiona na drogę.

IMG_6023Sieję-Się-Je – Nasiona w naturze, jedzeniu i ogrodzie
Warsztaty zaczynają się w przydomowym Banku Nasion w EKOCENTRUM ICPPC, gdzie odczytany jest przez młodzież list o ostatnich tradycyjnych nasionach. Podczas prezentacji tych nasion uczestnicy łączą nasiona z obrazkami roślin oraz zgadują czas siewu oraz wzrostu tych roślin. W praktycznej części młodzież odwiedza ogród warzywny oraz uczy się technik siewnych w wielodoniczkach oraz metody kiełkowania nasion do jedzenia. Zajęcia kończy wykład o rolli tradycyjnych odmian i zagrożeniach genetycznie modyfikowanych (GMO) roślin.

zadowolone_z_efektw_christine_i_hailee_20091013_1832829313Chodzący po skarbach – odkrywamy co żyje w glebie
To wyprawa i rozbudzenie wyobraźni młodzieży o życiu ziemi- gleby, o tym skąd się bierze, czym właściwie jest i jaką rolę odgrywają w naszym życiu żyjątka z ziemi. W pod-grupach uczestnicy wykopują 'szpadel’ ziemi z różnych miejsc po czym przeprowadzają badanie – jakie ma właściwości, co w niej jest, jak pachnie, co w niej żyje. Czym różni się ziemia z ogródka uprawnego od tej przy drodze. Dla młodszych dzieci – wykład o pożyteczności dżdżownic i zajęcia plastyczne o żyjących w glebie organizmach; dla starszych – wykład o korzeniach i wpływie człowieka na stan gleby.

IMG_9401

Po nitce do Kłębka – warsztaty z wełną o owcach i alpakach
Te plastyczno-edukacyjne warsztaty będą wspaniałą okazją by stworzyć upominki z wykorzystaniem wełny na przeróżne okazje – od Dnia Matki, po Wielkanoc i Święta Bożego Narodzenia. Równocześnie zapoznamy najmłodszych z tym skąd wełna pochodzi, zademonstrujemy jak się ją filcuje i wyczesuję pod przędzenie oraz jakich narzędzi używa się do strzyżenia. Na koniec quiz o owcach i alpakach z możliwością ich głaskania (jeśli się dadzą! 🙂

 

WYKŁADY DOSTOSOWANE DO WIEKU I ZAINTERESOWANIA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

  • Z ekologią w domu i szkole.
  • Ekologiczne budownictwo – domy z gliny i słomy
  • Ekologiczne i tradycyjne rolnictwo
  • Co nasi dziadkowie robili, że tak zdrowo żyli? Jak i dlaczego zdrowo jeść
  • Dlaczego i jak chronić polską wieś?
  • Ekologiczna turystyka w gospodarstwie.
  • Zagrożenie GMO (Genetycznie Modyfikowanymi Organizmami)
  • Ekologiczne życie – „dlaczego i jak”Odnawialna energia ze słońca i wiatru