Świetliki rurowe na dachu w Ekocentrum
Świetliki rurowe na dachu w Ekocentrum ICPPC

W sytuacji w której mamy piękną obszerną kuchnię bądź pokój dzienny które mają jednak jedną zasadniczą wadę – trzeba stale palić tam światło, gdyż są strasznie ciemne. Są to pomieszczenia w których stale się przebywa więc nawyk wyłączania światła przy opuszczaniu pomieszczenia nic nam nie daje. Czyżby trzeba było się poddać i zaakceptować fakt, że będziemy płacić stale wyższe rachunki za prąd; siłą rzeczy więcej go zużywać i tym samym w większym stopniu przyczyniać się do degradacji środowiska?
Nie, nigdy! W sytuacji tej aż się prosi żeby wykorzystać w sposób pasywny energię naszego słoneczka. Na czym to polega? To proste – wpuszczamy do danego pomieszczenia więcej światła słonecznego (w przypadku jeśli chcemy je dogrzać również ciepła) tak aby stało się do tego stopnia jaśniejsze abyśmy mogli tam bez kłopotu pracować nie doświetlając go elektryczne. Pasywne wykorzystanie energii słonecznej polega na wpuszczeniu do pomieszczenia maksymalnej ilości światła bądź ciepła w takiej formie w jakiej są (w przeciwieństwie do np. fotoogniw gdzie są one zmieniane na prąd elektryczny). Dzięki temu zbędne są skomplikowane urządzenia i instalacje. 

Świetliki rurowe – w każdym budynku jest takie miejsce w którym przydałoby się więcej światła 

Składają się głównie z kopuły zbierającej światło, giętkiej rury światłonośnej i rozpraszacza pryzmatycznego. Dostarczają w słoneczny dzień do pomieszczenia od 6000 do 10.000 lumenów światła (dla porównania tradycyjna 100 watowa żarówka tylko ok. 1200). Są praktycznie niezniszczalne (żywotność tradycyjnej żarówki to ok. 2000 godzin) i po ich zamontowaniu nie ma już dodatkowych opłat za eksploatację. Sposób ich działania jest niezwykle prosty. Kopuła umieszczona na dachu zbiera światło ze wszystkich stron, nawet w pochmurne dni. Następnie światło wędruje światłonośną rurą (która jest przeprowadzona np. przez strych – dzięki swojej giętkości w bardzo łatwy sposób można ominąć wszelkie przeszkody typu belki itp.) i natrafia na rozpraszacz, który łagodzi jaskrawość światła i rozprasza je po całym pomieszczeniu.

Dzięki świetlikom rurowym można ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z tradycyjnego, sztucznego oświetlenia. 

Dodatkowo:

  • w zimie zapobiegają tzw. depresji zimowej spowodowanej zbyt małą ilością naturalnego światła
  • korzystnie wpływają na rośliny i zwierzęta
  • opatentowana technologia świetlików rurowych wywodzi się z amerykańskiego programu kosmicznego
  • mogą być stosowane w każdego rodzaju budynkach; domach, biurach, pomieszczeniach użyteczności publicznej
  • są eleganckie i bardzo łatwe w montażu 

Więcej o świetlikach rurowych:
www.solarshop.pl