Historia powstania Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi”(International Coalition to Protect the Polish Countryside – ICPPC)

* Poland * the Netherlands * Great Britain * Greece *Austria * Czech Republic * Hungary

* Portugal * Turkey * U.S.A. * Canada * Ecuador * Brazil * Argentina * Chile *

* Indonesia * India * South Africa *

Polska wieś jest bardzo wyjątkowa – bogactwo natury, piękne krajobrazy i ciągle żywa kultura ludowa. Decyzje podejmowane dzisiaj mogą jednak spowodować zniszczenie takiego wyglądu polskiej wsi w ciągu kilku następnych lat.

W dniach 13 i 14 czerwca 2000, w małej podkrakowskiej wsi Stryszowie odbyło się międzynarodowe seminarium pt. ”Nowe Spojrzenie na Wartości Polskiej Wsi”. Wniosło ono nową nadzieję dla polskiej wsi. Organizatorami seminarium byli: Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Społecznego (*) z USA i ECEAT-Poland (Europejskie Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki – Polska) a siedzibą w Stryszowie. Wzięło w nim udział około 60 osób – innowatorzy społeczni z Ashoki, znani działacze ekologiczni, profesjonaliści, przedstawiciele biznesu, władze lokalne i regionalne, rolnicy ekologiczni.

Ochrona polskiej wsi to sprawa ogromnej wagi nie tylko dla Polski, ale także jednostek i organizacji z innych krajów – to końcowy wniosek czerwcowego seminarium, które dało początek Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi”(International Coalition to Protect the Polish Countryside – ICPPC)

Kilka miesięcy później, 20-23 listopada 2000 odbyła się pierwsza konferencja ICPPC. W skład ICPPC wchodzi 36 organizacji z 18-stu krajów i 27 osób prywatnych.

Dyrektorami ICPPC zostali:

  • Jadwiga Łopata, inicjator ICPPC, Prezes Stowarzyszenia ECEAT-Poland, którego głównym celem jest wspieranie rolnictwa ekologicznego poprzez turystykę ekologiczną w gospodarstwach, Członek organizacji Innowatorów dla dobra Publicznego – Ashoka
  • Sir Julian Rose, rolnik, właściciel gospodarstwa ekologicznego Hardwick Estate, członek Zarządu stowarzyszenia ‘Soil’, współzałożyciel Stowarzyszenia Konsumentów i Producentów Niepasteryzowanego Mleka, ekspert Brytyjskiej Agencji Rozwoju Wsi, Doradca Księcia Karola w zakresie rolnictwa ekologicznego

Poniżej niektóre projekty ICPPC

Przykładem Anglii polscy rolnicy tworzą sieć sklepików
SKLEPIK Z PRAWDZIWĄ ŻYWNOŚCIĄ został otworzony wczoraj (1 kwietnia 2015) w Zielonym Miasteczku Rolników przed URM. Ten symboliczny SKLEPIK jest postawiony ze słomianych bloczków aby Warszawiacy mieli dostęp do Prawdziwej Żywności. Inspiracja pochodzi z Anglii, z gospodarstwa Sir Julian Rose, prezesa ICPPC (*), w którym żywność sprzedaje się m.in. w sklepiku ze słomianych bloczków.

„Zachęcam polskich rolników aby wzięli przykład z mojego i innych gospodarstw w Anglii i STAWIALI PRZY DROGACH PROWIZORYCZNE SKLEPIKI ZE SŁOMIANYCH KOSTEK korzystając ze skrzynki zaufania. Konstrukcja i koszty obsługi takiego sklepiku są minimalne. PIERWSZY taki sklepik symbolicznie OTWORZYMY w Miasteczku Rolników w samym sercu Warszawy! Przykład sklepiku i lokalnej sprzedaży w UK można zobaczyć na filmie „Zbuduj Arkę cz. 1 – Jadwiga Łopata i Sir Julian Rose” https://youtu.be/Csv_6F26vKk …” – przekonuje Sir Julian Rose, prezes ICPPC(*)

Forum „Polska wieś. Problemy i propozycje z mian” – Stryszów 6.03.2016

Nielegalna żywność u Pani Premier

Rolnicy ze świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego przyjechali w środę (25 luty 2015) do Warszawy, aby wesprzeć Zielone Miasteczko. Przywieźli ze sobą swoją zdrową, smaczną, lokalną żywność, aby poczęstować Warszawiaków.
Do rolników dołączyli przedstawiciele Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi i Koalicji ?Polska Wolna od GMO?.

Przedstawili LISTĘ ZAKAZANYCH PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH. ZGODNIE Z PRAWEM OBOWIĄZUJĄCYM W POLSCE SPRZEDAŻ TYCH PRODUKTÓW JEST NIELEGALNA I GROZI WYSOKIMI KARAMI!

„…Chleb na zakwasie pieczony w domu
skład: żyto i orkisz z naszych upraw, woda ze studni, sól z Wieliczki, naturalne bakterie
producent: Polski Rolnik

Sok jabłkowy wyciskany w domu
skład: 100% soku z jabłek z naszego sadu
producent: Polski Rolnik

Kwaśne mleko
skład: mleko od naszej krowy, naturalne bakterie
producent: Polski Rolnik

Ser z bazylią
skład: ser z mleka od naszej krowy, bazylia z ogródka, sól z Wieliczki
producent: Polski Rolnik

Wiśnie bez pestek
skład: wiśnie z naszego sadu
producent: Polski Rolnik…”

Rolnicy i przedstawiciele wspomnianych organizacji chcieli OFIAROWAĆ PANI PREMIER KOSZYK Z DOMOWĄ ŻYWNOŚCIĄ i zapytać, dlaczego najlepszej jakości żywność jest, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nielegalna. Wcześniej WYSŁALI JUŻ LIST DO PANI PREMIER W TEJ SPRAWIE. Wiedzą, że te przepisy nie pochodzą z Brukseli, lecz zostały stworzone przez Rząd RP. PYTAJĄ: „Dlaczego Rząd RP niszczy polskich rolników?”
Domagają się od Pani Premier spełnienia najważniejszych dla wszystkich Polaków (rolników i konsumentów) postulatów:

  1. Ustawy zapobiegającej wyprzedaży ziemi obcokrajowcom.
  2. Umożliwienia rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych.
  3. Ustawowego zakazu obrotu i upraw GMO.

Niestety po raz kolejny Pani Premier nie miała czasu aby spotkać się z delegacją rolników. Na spotkanie delegacji przyszedł natomiast Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Tadeusz Nalewajk, który oświadczył, że wszystkie sprawy są w toku ale nie umiał określić kiedy zostaną podjęte konkretne decyzje.
Problem w tym, że takie odpowiedzi słyszymy od lat a sytuacja się nie zmienia.