GINĄCE ZAWODY

 

Cuda z wikliny i śliczne łubianki

 

Wyroby z wikliny

 W ramach projektu „Ginące Zawody” finansowanego przez Ambasadę Królestwa Holandii, Rockefeller Brothers Fund (USA), Goldman Prize (USA) i Creative (Słowacja), Fundacja ICPPC zorganizowała w miesiącach: sierpień – grudzień 2003 serię warsztatów umożliwiających naukę „ginących zawodów”. 
W warsztatach uczestniczyło ponad 100 osób, głównie młodych ludzi. Pracując twórczo w grupach wielkości 10-20 osób uczyli się oni budować domy z gliny i słomy, rzeźbić w drewnie i malować, szyć i haftować gorsety, uprawiać ziemię tradycyjnymi i ekologicznymi metodami, tradycyjnie przetwarzać owoce i warzywa, stosować zioła w kuchni i leczeniu, lepić naczynia z gliny, wyplatać kosze z wikliny i z łuby drzewnej, gotować regionalne potrawy, piec tradycyjne ciasta świąteczne, robić świeczki z wosku pszczelego.
Warsztaty odbywały się w EKOCENTRUM ICPPC w Stryszowie i w ekologicznych gospodarstwach. Wykładowcami byli lokalni twórcy ludowi, rolnicy ekologiczni i pracownicy ICPPC. Dodatkową atrakcją było to, że uczestnicy byli zakwaterowani w lokalnych, ekoturystycznych gospodarstwach współpracujących z ICPPC. Dawało im to szansę do zapoznania się z tymi gospodarstwami oraz posmakowania wspaniałych, wiejskich posiłków. 

Duża część prac wykonanych przez uczestników zdobi pokój spotkań w EKOCENTRUM ICPPC jako stała wystawa, a publikacja pt. „Chronić nasze korzenie” zawiera przede wszystkim refleksje i wypowiedzi uczestników wyżej wspomnianych warsztatów. Fundacja ICPPC będzie kontynuować edukację młodych ludzi i przypominać wszystkim, że lokalne, wiejskie rzemiosło ludowe i inne „odwieczne” umiejętności i wiejskie mądrości są nierozerwalną częścią, jakże pięknej kultury i tradycji, które wymagają stałej promocji i poparcia. 

W ramach projęktu „Ginace Zawody” Fundacja ICPPC zorganizowała warsztaty:

 

  • Cuda z wikliny i śliczne łubianki 
  • Kubki i kubeczki – coś niepowtarzalnego
  • Piękno ludowych gorsetów 
  • Świece z wosku pszczelego 
  • Ekologiczne sposoby upraw i tradycyjne przetwórstwo 
  • Rzeźbienie w drewnie i ludowe malowanie
  • Wyśmienite potrawy tradycyjne
  • Tajemnicze piękno ekologicznych domów
     

Ekologiczne sposoby upraw i tradycyjne przetwórstwo 

 

Tradycyjne uprawy

Kubki i kubeczki – coś niepowtarzalnego

 

 

Kubki

Rzeźbienie w drewnie i ludowe malowanie

 

Rzeżby ptaków

 

 


Piękno ludowych gorsetów

 

 

Gorset

 

 


Wyśmienite potrawy tradycyjne

 

 

Ciasta 


Świece z wosku pszczelego

 

 

 

Świece

Tajemnicze piękno ekologicznych domów

 

 

 

Warsztaty z gliny i słomy

 

 

WYŻEJ WYMIENIONE WARSZTATY ORGANIZUJEMY DLA GRUP W TERMINACH UZGODNIONYCH INDYWIDUALNIE. [czytaj więcej]