W październikowe dni w EKOCENTRUM ICPPC było tłoczno. Siedem klas szkół podstawowych z Gminy Stryszów wzięło udział w warsztatach „Oszczędny dom. Matematyka pomaga oszczędzać” dofinansowanych przez Fundację mBanku. Patronat nad projektem objął Wójt Gminy Stryszów.

Uczniowie zwiedzili wszystkie zakamarki naszego centrum. Sprawdzili jak wyglądają domy z gliny i słomy, ile prądu wyprodukował nasz dach, jak działa świetlik rurowy, kolektor słoneczny, instalacja do pasywnej wymiany ciepła, cieplarnia sferyczna. Zapoznali się z naszymi zwierzakami. Podziwiali alpaki i głaskali nowo przybyłe kociaki. Zachwycali się owieczkami i karmili kury. Tylko nasz kogut nie był zachwycony z tego „zamieszania”.

A później nasi goście mieli spotkanie z „królową nauk”. Mogli policzyć jak podczas codziennych decyzji wykorzystywać matematykę, aby płacić mniej za prąd i za wodę. Zamienili się w architektów projektujących ekologiczne domy. Puścili wodze wyobraźni i szukali niekonwencjonalnych sposobów, aby zużywać mniej energii z paliw kopalnych. Wymyślili, że można komputer napędzać bawiącymi się chomikami.
Sporo liczyli – ile kosztuje ogrzewanie domu, ile wody rocznie się zużywa, jak wpływa montaż modułów fotowoltaicznych na koszty prądu.

Warsztaty były dla nas bardzo inspirującym wydarzeniem. Uczniowie pokazali nam nowe sposoby myślenia. Wierzymy, że wiedza i umiejętności zdobyte na zajęciach w EKOCENTRUM ICPPC zaowocują w ich codziennym życiu i zmienią nawyki całych rodzin na bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Tematykę tych warsztatów wprowadzamy na stałe do programu zajęć, które proponujemy nauczycielom i uczniom w EKOCENTRUM ICPPC www.eko-cel.pl